ORKİDELER

Filtrele ve Sırala
Renk
Ürün Çeşitleri
Gönderim Amacı
Fiyat
Sıralama

Orkide

Orkide, sevdiklerine özel bir hediye vermek isteyenler için sıklıkla tercih edilen bir çiçek türüdür. Aslen Orta Asya ve Afrika kıtalarında yetişen orkide, zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Ilıman iklimleri seven bu çiçeğin popüler bir hediye olmasının nedeni ise zarafeti ve estetik açıdan hoş olan duruşudur. Özenli bakım süreciyle kalıcılığı yakalayabilen bu çiçek ile sevdiklerinize ince sürprizler yapmanız mümkündür.

Farklı renk ve türlere sahip olan orkidelerin özelliklerine bağlı olarak taşıdığı kendine özgü anlamları vardır. Hediye seçiminde etkili olan bu faktörün yanında görünüşü de ayırt edici bir niteliğe sahiptir. Alışveriş öncesinde orkide çeşitlerini ve manalarını yakından tanımak avantaj sağlar. Oldukça kıymetli olan bu çiçekler hakkında merak edilen tüm detayları yazıda bulabilirsiniz.

Birbirinden Güzel Orkide Çeşitleri

Sevdiklerinizi özel günlerde mutlu etmek için hediye orkide seçeneklerini değerlendirmekte fayda vardır. Sevgi, asalet ve zarifliğiyle öne çıkan bu çiçekler saksı içerisinde sunulur. Doğru bakıldığı takdirde orkidelerin kalıcılığı yakalaması mümkündür. Türüne ve renklerine göre tercih edebileceğiniz orkide çeşitleri bulunur.

Galaxy Blue adıyla Rosebox kataloglarında yerini alan orkideler, göz alıcı bir duruşa sahiptir. Hediye içerisinde dahil olan mühürlü zarf ile alıcıya not bırakmanız mümkündür. Beyaz renkli Bougetto orkide ile sevgili veya eşinize şık bir jest yapabilirsiniz. Soğuk kesim cam saksıda gelen bu çiçekler, beyaz rengin masumiyetiyle sav sevgiyi simgeler.

Nadir görülen renklere sahip olan Caramel orkide ile yakınlarınıza ve sıkı dostlarınıza özel hissettirebilirsiniz. Estetik açıdan çekici bir duruş sergilemeleri nedeniyle sık kullanılan odalarda dekoratif bir görüntü oluştururlar. Tüm bunlarla birlikte daha pek çok farklı birbirinden güzel orkide çeşitlerini Rosebox’ta bulabilirsiniz!

Renklerine Göre Orkidelerin Anlamı

Her orkidenin rengine göre anlamı vardır. Seçim yapmadan önce bu renkler hakkında bilgi sahibi olmak doğru hediyenin bulunmasına katkı sağlar. Bu sayede karşı tarafa ifade etmek istediğiniz duyguları en doğru şekilde aktarmış olursunuz. İşte renklerine göre orkide anlamları:

  • Saflığın sembolü olarak görülen beyaz, orkide hediye edenler arasında en çok tercih edilendir. Bu renkten çiçekler, sav sevgiyi ve masumiyeti simgeler. Dolayısıyla karşı tarafa içtenliğin ön plana çıktığı bir mesaj verir.
  • Asalet ve sadakatin bir arada taşındığı mor, çiçek seçiminde de kilit rol oynar. Geçmiş zamanlarda kraliyet aile ve üyeleri tarafından da tercih edilen bu renk, çiçek hediyelerinde duygularınızı güçlü bir şekilde yansıtmanızı sağlar.
  • Güç ve barışın bir arada simgelendiği mavi renk, hoş görüntüsüyle yüksek enerjiyi de temsil eder. Özellikle kavga ve tartışmalardan sonra özür niteliğinde mavi orkide tercih etmenizde fayda vardır.
  • Arkadaşlık için sadakati temsil eden sarı orkideler, karşı tarafa olan bağlılığını sembolize eder. Dostlarınıza hediye alırken kullanabileceğiniz bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

Tüm bunlarla beraber orkidelerin asalet, sevgi, zariflik ve sadakat duygularını ifade ettiğini söylemekte fayda vardır. Dolayısıyla bu çiçekleri romantik ve hoş sürprizler yapmak için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Orkidenin uzun ömürlü olması için yetiştirilme ve bakım süreci hakkında karşı tarafı bilgilendirmeniz oldukça önemlidir.

Orkide Yetiştirilmesi ve Bakımı

Özenli bir yetiştirme ve bakım sürecine ihtiyaç duyan orkideler, ılıman iklimleri seven hassas bitkilerdir. 15-25 derece aralığındaki sıcaklıklara uyum sağlayabilen bu bitkilerin insanlarla iç içe olan bir odada tutulması gerekir. Sosyal bir bitki olan orkide, oturma odası ve salon gibi alanların güneş ışığı alan kısımlarında tutulmalıdır. Bu sayede uygun ortamda yetiştirilmiş olurlar.

Türlerine göre sulama sıklığı değişiklik gösteren orkidelerin genel aralığı yaz aylarında 4 günde 1 olacak biçimdedir. Kış aylarında ise bu süre 7 günde bir olacak şekilde düzenlenebilir. Saksı yapısının köklere suyu ulaştırmaya ve tutmaya uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede çiçeğin sağlıklı bir biçimde büyümesi sağlanabilir.